Címkék

2013. december 6., péntek

Tenyérbe zárt majom

A tenyérbe zárt majom, igen különös fajta. Van, hogy elég kicsi, máskor pedig egészen nagy. Alapvetően csak a gazdájától fogad el enni, de néha, elszökik, és akkor bárki megteszi neki.

Ilyenek ezek a majmok :). 

De a lényeg, hogy akinek van, az nagyon szerencsés, mert csak alig kell vele foglalkoznia, és mégis nő. Növekszik, és ahogy telnek az évek, egyre erősebb, szívósabb, és ügyesebb is lesz. Míg el nem éri a kapuzárási pániknak is számító, Záródás szakaszt. Ekkor hirtelen megugrik, és megpróbál, az addig otthont adó tenyértől, a legmesszebbre elfutni. Addig futni, amíg csak lehet. Ha ekkor jól elkapjuk, akkor viszont többet nem lesz vele gondunk és örökké a miénk marad. 

Így van ez már eonok óta.

2013. december 3., kedd

Marveldrop

- Senki nincs e földön ki jobban értené búját baját e sóhajnak, mint én magam! Mégis kérdőn fordulok felétek. Rátok emelve vádló ujjaim, és kérdem, mi végett az élet, ha ólomsúllyal húz maga felé a halál? Mi végett ama sok áldozat ha végül úgyis elér a vég, és gyötrő ármányként csap le ránk? Miért nem élünk hát, mind boldogan, szorongásoktól mentesen, üdvözülve, csókolva a holdat? Minek vetjük ármánykodás magját? Minek bújunk gondterhes agyunkba, hazudva magunknak és másnak? Miért nem tudunk őszintének lenni, és csak szeretni? Szeretni a napokat? Szeretni a pillanatokat? Szeretni mind azt amit már nem ér el szívünk, és szeretni azt, ami itt van mellettünk? Minek harcolunk hát magunkkal, amikor nincs is más kincsünk csak mi magunk, és az a pár kit szeret a szívünk? 

A lány sóhajba fulladt szavakkal, megtörten rogyott a színpadra, és izgatottan figyelte a nézősorok sötétjét. 

- Dia, - harsant egy hang - ez szar. 
- Hogy? - értetlenkedett a lány. 
- Azt mondom, hogy ez szar. 
- De miért? - kérdezte Dia, és érezte, hogy menten összeesik, annyira fáj neki András egyszerű szókimondása. 
- Azért aranyom, mert ez a szöveg, amúgy is elég nyálas, és értelmetlen, de ahogy te még rápakolod, a magad fájdalmát, szinte már egészen kínos kálváriája lesz a giccsnek. Érted ezt angyalom? Azért. 

Dia értelmetlenül nézett a sötétbe és próbálta megtalálni Andrást, de a színházi lámpák fényei, nem engedtek a szemének. Érezte, hogy a bántó szavak egészen felzaklatják, és hirtelen nem tudta, hogy mit is reagáljon. Képzett színésznőként, volt vagy ezer módszere ilyen reakciók lereagálására, kezdve a díva-hisztitől, egészen a helyben zokogásig minden. De most az egyszer nem találta, hogy mi lenne a helyes. 

- De András... én nem csináltam semmit máshogyan, mint ahogy a forgatókönyvben áll. Csak... csak beletettem magam... 
- Hát ez az angyalom! - kiáltotta András. Hirtelen felpattant, és sietős léptei zaja megtörte a színház egyhangúságát. Könnyed mozdulattal felugrott a színpadra, és dacos fejjel, körbejárta Diát. Majd belekezdett. - Hisz ez itt egy színház kedvesem, és nem az élet, nem az életed. Ez itt csak mese és játék. Egy hazugság, amit igyekszünk átadni, hogy mások is érezzenek. Mert azok! - mutatott a nézőtér felé - Azok ott Dia, nem éreznek. Azért jönnek éjről-éjre ide, hogy érezzenek. De nem kíváncsiak, arra, hogy neked mi bajod. Nem érdekli őket a túlzásnak látszó igazad, csak az a mese amire jegyet vettek. Ezek itt mind hidegek, érzéketlennek, arra amik vagyunk. Nem érdekli őket az ember vagy a valóság, még akkor se ha mind a kettő pusztán csak átírat. Már pedig ők fizetnek kedvesem, mi pedig játszunk, játszunk a színpadon amíg élünk. Mert a színház a mi életünk és koporsónk is egyszer - megérintette Dia könnytől áztatott állát, és felemelte - Érted ezt kedvesem, vagy ki kell, hogy rúgjalak? 
- Kirúgni? - döbbent meg a nő - Az ég szerelmére András, miről beszélsz? 
- Hát arról kicsi galambom, hogy ez már nem az első alkalom, hogy elveszíted a fonalat. Ezzel a túlzásba-mártott hazugsággal áltatod magad. Ez itt egy színház, nem pedig egy pszichológus nagyra nőt kanapéja. Nekem pedig színészekre van szükségem, nem pedig síró dívákra.

Dia szeme megkeményedett, és minden könnye elapadt. 
- Legyen ahogy szeretnéd András. 
- Helyes - mosolygott András - Nincs több dráma, csak amennyi feltétlen szükséges! 
- Jó - egyezett bele Dia, és ahogy András lelépett a színpadról, Dia felnézett. 

- Félek...  

2013. november 25., hétfő

Kripkoné

"Dorongia, egy nagyon messzi, és nagyon dühös hely. Egy városka méretű ország, ahol mindenkinek, súlyos kötelezettségei vannak. Olyanok amik ott teljesen normálisnak, és hétköznapinak számítanak. Ilyen például a hiány. A hiány, amit azért éreznek, mert minden csak úgy fest, mintha minden rendben lenne. Valójában Dorongia lakói, szomorúak. Szomorúak, és közönyösök, mert elveszítettek mindent, ami valaha fontos volt a számukra. A nevüket, a helyüket, a gondolataikat, a fantáziájukat, a kedvesüket, az ellenségüket, a büszkeségük, a válságukat, a fényüket, a tényüket, és leginkább azt az egy érzést, hogy miért is jó lenni. Hogy mikor történt mindez, azt már senki sem tudja. Hogy miért történt ez, azt még kevésbé, de ami volt, az volt, és megtörtént. Ők pedig azóta csak úgy vannak. 


Dorongiában, dorgálják a dolgokat, hogy minden rendben legyen. Az iskolákban, Dorongiai tanárok nevelik a dorongiatlanokat. A munkahelyen Dorgáló Főnökök avatkoznak bele az alattuk lévők dolgaiba, hogy jól működjenek a dolgok. Az egyetemeken, Professzorok Dirigálják a tanulókat, hogy mindenki tudja, mik a főbb tényei Dorongiának, és a templomokban... nos Dorongiában nincsenek templomok, mert Dorongiában, nincs miben hinni. Dorongia erej, a népe, és eltökéltsége, hogy hideg logikájával felépített várai, ezer esztendő múlva is még hirdetik, hogy Dorongia örök! Pedig ez butaság. Csak azok élnek igazán, akik nem esznek meszet, és öntenek hamut a szemükbe, hanem éreznek és tesznek dolgokat, hogy csak úgy legyenek dolgok, nem mert kell."  


Vagy-úgy 


Szeretek félmeztelen lenni.

Szeretek mezítláb lenni.

Többször meg is kérdezték már, hogy miért vagyok mindig mezítláb mindig amikor csak tehetem? Erre mindig ugyanazt mondtam, "Azért mert így szoktam meg". Ez, nem igaz!

Szeretem érezni a bőrömön a világot. Érzeni ahogy fúj a szél, érzeni, ahogy a hideg felkúszik a lábamon és kikezdi az életem. Szeretem tudni, hogy mi az amihez hozzáérek.

Meztelennek lenni, annyi mint levetkőzni, valójában viszont, viselet, ami semmit sem takar el. Egy lehetséges módszer, hogy megmutassam magam, valójában mi vagyok.

Kövér?

Vékony?

Szürke, kék, fehér, fekete?

Hosszú?

Rövid?

Izmos, vagy nyeszlett?

Nincs semmi rejtve, és minden csak úgy kívánja, hogy végig legyen mérve. Az ember alapvetően hiú, és mindig talál magán hibát. Ám ha egyedül van és meztelen, minden más. Akkor valóban érzi a bőrén a hideget, érzi ahogy lecsorog róla az izzadtság, a forróságban, vagy épp halálosan remeg, mert sír, nevet, vagy fél. Láthatóak, ahogy megfeszülnek az izmai, majd az is ahogy ismét megpihennek. Látszódik, ahogy az egész csoda, ami az emberi test, hogyan működik. Nem csoda, hogy szeretünk szexelni... szeretjük érezni ezeket, és érezni ahogy éreznek. Akár a vitorlája a szélnek...



Kacsa

"Hátradobva magam, lustán elheverve iszom a kávém a küszöböm felett. Közben szívom a cigimet és érzem, hogy jó, minden olyan, puha, finom és jó. Olyan éterien, egyszerű. A kék égen, lilapamacsban, porcica fellegek húznak el felettem. Alattam a szomszédok ismét ölre mennek, és a teraszom végében, egy medvepárduc gubizik a szemetesben...

Hát nem csodálatos? Kinek van még, ilyen szépséges képzelete? Hol látsz még ennyi minden lényegtelent egyben? Hol szánunk rá kellő időt, hogy átadjuk magunkat, ennek? Ennek a megmagyarázhatatlan, kellemetlen szerelemnek?

Szerintem sehol."




Egy táskányi gondolat

"-Várjon! - szólt utána a nő. 
- Kicsoda maga? - kérdezte a férfi. 
- Itt hagyta a táskáját! - nyújtotta felé a nő. 
- Mit? Illetve, kicsoda maga? - csodálkozott rá a férfi. 
- Oh - nevetett a nő - Maga kis butus! - megsimította a vállát, és megismételte - Itt hagyta a táskáját! 
- De - akadt el a férfi hangja - Kicsoda maga? - ösztönösen átvette a táskát. 
- Hát Én vagyok! Kicsim! A múzsád, vagyok..." 



Kripkoné

.... 

2013. október 23., szerda

Glöfdrung

Glöfdrung. 

Ősi svéd kifejezés, a hidegvanra. Na jó, lehet, hogy káposztabelet jelent, vagy kerítés vizeletet, de a lényeg, hogy egyidős, a legöregebb svéddel, aki Ericson. Vagy nem! Ezek a kérdések, végig izgattak, a hosszú hétvégés, viking túrámon, ahol nem mindennapi kalandokban volt részem. Amik közül, egyet sem mesélek el. 

A svédek szépek! Nincsenek koszosak, az utcán, és szőkék... többnyire. 

Ja, és tanultam egy igazi svéd szót: 

- Hey! - vikingül ez azt jelenti, hogy "Ma is korán volt, a napfelkelte, így alig sikerült lányt rabolnom." :). Na jó nem ezt jelenti, de nem akarom elárulni, hogy ezzel köszönnek. 

Ennyi

2013. augusztus 6., kedd

Hullámok

Hatodik hete vergődtek a tengeren, amikor Endre már nem tudta magában tartani a feszültséget, és felviharzott a fedélzetre. Feltépte a tatajtót, melynek kilincse a kezében maradt, és fortyogva a dühtől a kapitánya elé állt. 

- Dávid! Hol a tökömben vagyunk? 

Dávid lazán hevert a Kalkutta Gyöngyének keresztelt hajó egyetlen, hatalmas kormányán. Igazság szerint nem is csak hevert rajta, hanem lehet, hogy szunyókált is, bár az súlyos hiba lett volna, hiszen napok óta komoly viharok csaptak össze a fejük fölött. 

- Áh, Endre! - egyenesedett fel a kormány mögött Dávid. 
- Igen, én vagyok az. 
- Milyen jó, hogy látlak. Kérsz egy sört? 
- Egy sört? Egy SÖRT? – majdnem szétrobbant a dühtől, ahogy Dávid megkínálta – Nem, köszönöm, beérem annyival, ha elmondod, hogy HOL- A-TÖKÖMBEN-VAGYUNK?! – még maga is meglepődött, hogy micsoda erővel tört ki belőle az ordítás, ahogy az utolsó pár szót kimondta. Dávid viszont még csak meg se rezzent.
- Öregem, elképzelésem sincs róla, hogy merre lehetünk – mondta, és rámosolygott Endrére, majd jóízűen belekortyolt a mellette lévő sörbe - Orsolya lehet, hogy tudja, nem? – mintha csak egy tipp lett volna a kapitány részéről, hogy Orsolya, a Gyöngy navigátora tudja, hogy merre lehetnek. 
- Nem tudom, hogy tudja-e, mert már napok óta nem láttam. Nem hajlandó kijönni a kabinjából – sorolta Endre, és idegességében elkezdett föl és alá járkálni. 
- Akkor majd megkérdezem tőle én, nyugi! 
- Nyugi? Neked elment az eszed, öregem? Hetek óta vergődünk ezen a kibaszott tengeren, és még csak azt sem tudjuk, hogy merre van észak, te meg csak annyit tudsz kibökni, hogy nyugi? 
- Miért, mit kéne mondanom? Mondjam azt, hogy Úristen, Endre! Még soha életemben nem voltam ekkora bajban! Úristen, mindjárt megőrülök, annyira be vagyok szarva… – Dávid a mondata végét elröhögte, amiről Endre nem tudta eldönteni, hogy az elfogyasztott alkohol miatt van, vagy azért, mert a társa tényleg ennyire nem érzi a helyzet súlyosságát. 
- Te teljesen hülye vagy – konstatálta, és bevágva maga mögött a lejárati ajtót leviharzott, hogy megkeresse Orsolyát. 

A hajó nem volt ugyan több mint negyven láb, de sok szintjével és rengeteg kabinjával nehéz volt valakit megtalálni, ha az nem akarta. Szerencsére Endrének ilyen gondja nem volt, mert mint már napok óta tudta, Orsolya a kabinjában volt, csak nem volt hajlandó azt elhagyni.  

- Itt kell lennie, csak ostobán bedepizett – motyogta magában Endre, majd ahogy Orsolya kabinjához ért, bekopogott. – Orsi! Orsi, hagy már ezt abba. Aggódunk érted, és szükség van a segítségedre! Hallod, Orsi? – Semmi válasz nem érkezett.
- Hát ezt nem hiszem el – morogta Endre – Orsolya! Elég ebből a hülye viselkedésből, rohadtul nem érünk erre rá. Kint rövidesen megint vihar lesz, és nem tudjuk, merre lehetünk. Tudom, hogy Dávid hülye volt, és nagyon keményen megbántott, de az ég szerelmére, hagyd ezt abba, kérlek. Hallod? Gyere már ki! Orsi? – semmi válasz. 
- Bassza meg! – Endre erősen verni kezdte az ajtót, és még párszor bele is rúgott. – Kreinicz Orsolya navigátor, azonnal szedje magát össze, és kurva gyorsan nyissa ki az ajtót!
Hiába próbálta Endre meggyőzni, megfenyegetni, vagy a lelkére hatni, egy hang nem sok, annyi nem jött ki Orsi kabinjából. És bár párszor belerúgott, az ajtó meg sem mozdult. 
- A rohadt életbe! – káromkodott Endre, és elveszítve minden türelmét elindult, hogy keressen egy alkalmas eszközt, amivel fel tudja törni a zárat. 
Három szintet is átnézett, és mindent körbejárt, amíg nem talált egy feszítővasnak is alkalmas szerszámot. Épp azt méregette, amikor mögé lépett a barátnője, Gabi, és ijedten kérdezte.
- Endre, mi folyik itt? Beszéltél Dáviddal? 
- Igen – fel se nézve folytatta a méregetést – teljesen elmentek neki otthonról. Semmire nem reagál értelmesen. 
- És most mire készülsz? – kérdezte Gabi elcsukló hangon – Minek az az izé neked?
- Orsi napok óta nem jön elő. Nélküle pedig nem tudjuk használni a navigációt, mert ő tudja a kódokat. Megyek és feltöröm az ajtaját… 
- Ne csináld ezt, biztos, hogy nincs jól. Adj neki még egy kis időt – miközben beszélt, közelebb lépett a férfihoz, és megsimogatta a vállát. De sajnos ez sem segített, Endre már túl volt azon a ponton, hogy tovább tétlenkedjen. 
- Drágám – fordult Gabi felé, és szikrázott a szeme az elszántságtól –, ennek itt és most véget vetek. Kikaparom Orsit a kabinból és hazamegyünk. Aztán egy életre elfelejtjük ezt az egész rohadt kalandot. 
Szó nélkül arrébb tette Gabit az útból, és elviharzott Orsolya kabinjához. 

Amint odaért, érezte, hogy újabb vihar érte el a hajót, és erősen elkezdték dobálni a hullámok. Szerencsére az elmúlt hetekben teljesen hozzászokott már ehhez, és a falnak támaszkodva keresett egy stabil tartást. Beillesztette az eszközt és nekifeszült. Két-három mozdulat is ráment, mire egyáltalán csak engedni kezdett a zár, majd még két nekifeszülés után kettéhasadt, és kitárult a kabinajtó.   

Gabi néhány másodperccel később érte be Endrét, és ahogy benézett Orsi kabinjába, hangosan felsikított. 
A kajüt padlóját alvadt vér borította, és látszott, hogy Orsolya már napok óta ott hever. Testéből minden vér kifolyt, és egyértelmű volt, hogy saját kezűleg végzett magával. Endre az első döbbenete után beljebb merészkedett, és észrevette, hogy a kajüt asztalába késsel az alábbi szöveget véste búcsúképpen Orsolya: 

Az Ördög háromszöge lelkünk elvesztője.
 Soha nem jutunk már haza… 

- Bassza meg – nyögte Endre, és leroskadt az asztal mellé, arcát a kezébe temetve. 

 A Kalkutta Gyöngyének keresését az amerikai parti őrség három hét után feladta; a mentőexpedíciót vezető Thomas Franline kapitány az alábbi jelentéssel zárta a kutatást. 
- Sajnálattal kell tájékoztatnom az admiralitást, hogy semmi nyomát nem találtuk az újabb eltűnt hajónak. Megerősítést nyert viszont, hogy a hajót utoljára a Bermuda-háromszög felé látták elhajózni, ahol minden elektronikus és műholdas kapcsolat megszűnt a legénységgel. Kérem, hogy tájékoztassák a külügyminisztériumot az esetről, és értesítsék az eltűntek családjait.

2013. augusztus 3., szombat

Doktor Herbert

- Doktor Herbert! Hajoljon kicsit közelebb. 
- Uh, ez gusztustalan… 
- Lehet, de épp most érjük el azt az áttörést, amelyet közel ötven éve várunk. Jól van, most dugja be az ujját! 
- Hogy micsoda? Maga most komolyan beszél… 
- Dugja-be-az-ujját – emelte fel a hangját. 
- Rendben, professzor – mondta Herbert, és leplezetlen undorral az arcán szemlélte az előtte heverő zöldes színű, pufi lényt. Na és persze annak kör alakú testnyílását, amelyet éppen az utasításnak megfelelően ujjazni kezdett. 
- Remek! Nagyszerűen csinálja, doktor Herbert! – Örvendezett professzor Meinheim, és nekikezdett a diktafonos feljegyzésének. 
- Mint azt korábban is már feltételeztük – rögzítette –, a zöld színű, különleges idegenek igazán szeretik a közösülést. Ellentétben a korábbi feltételezésekkel, teheneinket, kecskéinket és magukat a különböző rasszhoz tartozó embereket is mind-mind szexuális célzattal ragadták el a Földről. 
- Uh, ez gusztustalan, uram – nyavalygott Herbert, és közben folyamatosan tolta be és húzta ki a mutatóujját a lény…  ö… valamijéből. Aki ennek hatására egyre kékebb lett, és az amúgy is dagadt teste még inkább megduzzadt. Időnként pedig különös kuruttyoló hangokat hallatott. 
- Ne most kezdjen nyavalyogni, Herbert! Ez az ujjazás egyenes út a tudományos kitüntetések egész sora felé! 
- Mi? Az, hogy egy rohadt zöld lénynek izgatom az ánuszát? 
- Nem, maga idióta! Hanem az, hogy a lény reakcióiból messzemenő következtetéseket tudunk levonni a szaporodási szokásaikról.
- Mint például?
- Nézzük sorban. Emelkedő hasi tevékenység, vizuálisan is azonosítható színelváltozás. És ami a legfontosabb, mint ön is láthatja itt – mutatott a lény fejére –, folyamatosan növekvő váladéktermelés. 
- Hát ez csodálatos. 
- Miért érzem, hogy gúnyolódik, kolléga? Ah. Látja ezt? – hajolt közelebb a professzor a zöld, bár már inkább kék földönkívülihez – Kezd megváltozni a légzésszáma… egyértelműen látszik, hogy komoly hormonális és érzelmi változásokat ér el nála… vagyis…   – ekkor egy pillanatra megállt a beszédben, és egészen közel hajolt a lényhez. 
- Mi az, professzor? 
- Mintha megváltozott volna a hangja, mintha… ez nem is… 
A doktor nem jutott a mondata végére, mert a kékre izgatott E.T. egyetlen mozdulattal leharapta a fejét, és egy másodperccel később a menekülni próbáló doktor Herbertet is felfalta. 
Mint a későbbi kutatásokból kiderült, a Deringo XL 4-es típusú idegen lények közösülési szokásai könnyen összetéveszthetőek étkezési ingereikkel…
Szalay Gergely 
2013. július 31. 

2013. augusztus 2., péntek

A Jedi és a birka


Valaha rég, egy messzi-messzi galaxisban előállt egy fura helyzet…

Adva volt egy Jedi, egy domb és egy birka. Ezek nagyjából mind egy helyen és egy időben voltak. A birka kék volt, a jedi zöld, a domb pedig fekete.

Teltek, múltak a napok és egyre csak nézték egymást, a jedi meg a birka, de nem tudtak dűlőre jutni, hogy mit is kezdjenek egymással. A birka nem igazán volt a szavak embere, inkább csak ostobán bámult maga elé, és falta a fekete domb tetején lévő hamuszürke füvet. A jedi pedig nem nagyon értette, hogy mégis mi a fene dolga volna egy birkával, így csak egyre–másra vakarta a feje búbját. Jó volt ez így, ment is ez így, de egy nap a jedi csak elunta.



– Te birka!
– Igen, jedi?
– Te mégis mi a fenének nézel engem ennyire hülyén, és miért majszolod nap nap után ezt a fekete ocsmány füvet?
– Hát – gondolkodott el a birka –, nem is nagyon tudom. Szerintem azért, mert leginkább gondolkodom.
– Gondolkozol? De mégis mi a fenén?
– Azon, hogy miért kerek a földgömb, miért van szárnya az égnek, miért tarkák a tehenek, ja és leginkább, hogy mi a faszért bámulsz te engem?


Huh. Fene nagy kérdés volt ez, és a jedinek tátva maradt a szája, hogy ilyen komoly dilemmája van ennek a nyomorult birkának. Így szó nélkül maradva pusztán hümmögni tudott. Majd elszomorodott, és lebattyogott a dombról, amit azóta is csak Birka-hegynek neveznek.

2013. július 30., kedd

Tizedik


– Tízes!
– Igen, uram?
– Azonnal jöjjön ide!

– Máris, uram.

A tízes rohanva robbant be az irodába, ahol a szivarfüstöt szinte vágni lehetett. A főnök szokásos módon gigászi forgószékében ült és szivarozott.

– Uram?
– Na, mi van, Tízes? Büszke, mi?
– Hogy mondja, uram?
– Hát azt kérdem, maga kis szégyenlős, hogy büszke, mi?

A Tízes egy pillanatra elpirult, és nem tudta hova tenni a dolgot, úgyhogy inkább a plafont kezdte el bámulni. A főnök azonban nem foglalkozott beosztotta zavarával, és harsányan röhögve pezsgőt bontott.

– Na, mi van, öregem? Hát ennyire nem érti, hogy miről van itt szó, mi, Tízes?
– Hát, uram… Megmondom önnek őszintén, hogy valóban nem tudom…
– Nem is kell, maga kis kópé! Elég, ha csak végzi a dolgát!
– A dolgomat, uram?
– Persze, a dolgát.

Ezzel a főnök megnyomott egy gombot az asztalán, és a Tízes szeme tágra nyílt. A lába alatt a föld kettévált, és felvillant előtte egy távoli világ képe.

– Hiszen maga az, akit lent várnak.
– Engem, uram?
– Igen, magát, fiam. Maga lett a TIZEDIK rendszeres olvasója annak a nyomorult írógyereknek, ott lent, a huszadikon…
– Igazán? – kerekedett el az arca a frissen előléptetett Tizediknek – Melyiknek, uram? 
– Hát melyiknek, melyiknek? Természetesen a John Nash fiúnak!

A volt Tízes egy pillanatra még meglepődött, majd a főnök nem hagyott neki sok időt a gondolkodásra, és pezsgővel és szivarral a kézben belerúgta beosztottját a megnyílt csatornába, majd büszkén beleszívott a szivarjába.


– Így tovább, öregem! 



(Nagyon köszönöm a Tizedinek, hogy ő is a rendszeres olvasóim sorát bővíti, és így végre meglett ez a csudálatos, kerek szám. Ennek örömére pezsgőt bontok és bebódulok!)

A világhosszú női comb fizikája

El sem hiszem, hogy valami lehet ennyire szép.

Szép, hosszú, karcsú, gyönyörű. Önmagában persze mit sem ér, hiszen a többi alkatrész nélkül, mint a fej, a csípő, a derék, csak egy elveszett gyerek lehet, akit a tengerparton felejtettek, de így! Így, hogy a többi is rendben van, és mindene a helyén, így engem örökre megigéz.

Párducok sóhajtanak fájó szívvel, és gepárdok űzik vadjaikat naphosszat, csak hogy a közelébe érhessenek annak a tökéletességnek, amit e két comb megvillant. A combok, amelyek neked adják a világot és a teret, hogy járj rajtuk, és királynő lehess. A tökéletes lábak tökéletes királynője. 

Imádom, és akár tüntetnék is értük, hogy minden alkalommal láthassam és szerethessem őket!


:)

Kétség

A kétség kárhozatra ítélt, kellemetlen szerető. Olyan lény, amelynek lényege az, hogy legyen, és gonosz módon, állandóan jelen legyen. Kínozzon, kérdéseket tegyen fel, álmokat szőve kábítson, és mindent elkövessen, hogy soha ne engedj el semmit.

Ma is módomban állt találkozni vele, és azt kell, hogy mondjam, nem mindennapi élményben volt részem. Nemcsak szép, okos és nagyon, de nagyon remek nő, de még kétséget is képes bennem kelteni. Lehet, hogy ösztönösen vonzódom a lemondáshoz, gyakorlatilag könyörtelen módon vágyom arra, hogy elveszítsek valamit, amit örömmel szereztem.

Szóval, a kétség. Viszályt szító, szemétre való egy rossz érzés, de legalább arra jó, hogy megmutassa, valami fontosat tettem.

Édes Szilum, drága gepárdom!

2013. július 4., csütörtök

Szolgaság

– Mr. Martin!
– Igen, uram?
– Jöjjön, kérem, ide egy pofonért!
– Hogy mondja, uram?
– Jól hallotta, Martin. Jöjjön ide egy pofonért!

Martin kissé meglepetten állt doktor Harisonnal szemben, aki munkaadója, időnként barátja és leginkább mindene volt az elmúlt huszonkettő kemény év alatt.

– Ahogy óhajtja, uram – mondta, és kelletlen kifejezéssel az arcán közel lépett munkaadójához.
– Helyes – reagált doktor Harison, és hatalmas pofont kapott az öreg Martin.

Azonnal földre is esett volna, ha nincs a keze ügyében az a XVII. századi kandallóperem, amely egész véletlen pont a szoba közepén állt a nevezett pillanatban.

– Így ni, Mr. Martin!
– Uram?
– Elnézését kell kérnem, öreg barátom, de erre már nagyon nagy szükségem volt.
– Arra, hogy szájba verjen, uram? – nézett rá döbbenten Martin.
– Oh nem… Arra, hogy kiengedjem a fáradt gőzt.
– Nos, értem, uram. Akkor az emberes pofonja után felszolgálhatom a reggelijét, uram?

– Természetesen, Martin, köszönöm.

2013. június 12., szerda

Körforgás

Minden pillanatunk egy másik pillanatunk eredményeként születik meg és lesz teljes. 

Könnyedén szelve a lépcsőket futottam felfelé. Az enyészet már az épület egészét kikezdte, amely annyira üres volt, akár egy halottasház. Omladozó falai között még a szél sem süvített, mert haszontalan lett volna. Semmi sem mozdult. Minden kopott, szürkésfekete és elhasznált volt. A lakások bejáratául szolgáló elrohadt, funkciójukat vesztett ajtók fogatlan szájak módjára tátongtak. A belső udvarban nem volt semmi, csak pár elszáradt növény és egy rozsdás bicikli. Alig néhány pillanat alatt felértem a harmadikra és… megszédültem. Megbotolhattam valamiben, de szerencsére még időben elkaptam a korlátot, és így nem buktam fel. Felegyenesedtem, és kerestem a szememmel a lakást, amelyikhez jöttem. 

A harmincnégyes lakást! 

Pont olyan volt, akár a többi, csak… csak ennek az ajtaja előtt egy babakocsi állt. Hogy mi? Még nagyon fel se fogtam, amikor nyöszörögni és sírni kezdett benne egy kisgyerek. 

- Sss, kicsikém. Nyugodj meg, nincs semmi baj – mondogattam, és amennyire csak tudtam, lassú és hangtalan léptekkel közel mentem a kocsihoz, hogy megnyugtassam a gyereket. 

Odaérve belenéztem, viszont a babakocsiban nem volt semmi. Üres volt, és már a sírást sem hallottam. A hátam mögött, egy éles ajtócsapódást követően léptek viharzottak le az emeletről. Megfordultam és arra néztem, de nem láttam senkit, csak rohanó léptei visszhangját hallottam, és láttam, ahogy egy udvarajtó becsapódik. 

- Gergő? – riadtan ugrottam hátra, ahogy meghallottam, hogy valaki a nevemen szólít. 
- Nyugodj meg, csak én vagyok az – forgattam a fejem, de nem láttam senkit, csak azt éreztem, hogy nem vagyok egyedül, és valahol lennie kell valakinek. A hangot viszont nem ismertem fel, és hiába is akartam rájönni, ki lehet, nem sikerült – Segítek! 

Összezavarodtam, de egy mély levegővétel után úgy döntöttem, hogy figyelmen kívül hagyom, és odaléptem az ajtóhoz. 

Lenyomtam a rozsdás kilincset és benyitottam. A lakás előterét a rothadás és a leépülés teljessége tette tönkre. Félhomályos, kísérteties lakás volt. Abból a fajtából, amelyet már minden élet elhagyott. Reszketve vettem észre, hogy fázom. Dideregve beljebb léptem, és elővettem egy zseblámpát. 

Öreg, szétrohadt bútorok, leesett és kettétört képek, soha nem használt polcok és szekrények és egy állandó, finom remegés, mintha villamos menne el a fejem fölött.  Pár koszos ruha szétszórva egy kettétört ágy körül és egy ajtó… egy ajtó, amely különös módon nem volt rozsdás. Sőt, a maga módján még szépnek is volt mondható. A hideg nem múlt el, és láttam a leheletemet. Továbbra is remegve a fagyos levegőtől az ajtóhoz léptem és lenyomtam a kilincset. 

Odabent egy kórházi szoba volt. Tiszta, szép és rendezett helyiség, ahol egy nagy ágyon egy darabokra tört férfi hevert. Mindene be volt gipszelve, és a feje mellett lévő gépek megállás nélkül dolgoztak. Az egyik a tüdejét tartotta mozgásban, a másik a szívét, a harmadik a veséjét, a negyedik… ki tudja, még mi mindenét. Hallani lehettet, ahogy a szoba ablakán kopog az eső, és a kórterem előtti folyosón nővérkék beszélgetnek halkan. A szobát egyetlen, meleg fényű asztali lámpa világította meg. Ennek köszönhetően látszódott, hogy a férfi mellkasán, a kezét fogva egy idősebb nő alszik elcsigázottan. Talán az édesanyja lehetett. A férfi eszméletlenül, kómában feküdt, és úgy tűnt, mintha csak ő is aludna. Súlyos harcot vívott az életéért, és minden lélegzetvételét megkérdőjelezték a gépek. Az idős nő hirtelen felkelt, és könnyekkel teli szemmel megint megszorította a fia kezét. 

- Gergő, kicsikém! Nyugodj meg, csak én vagyok az. Segítek. 

Könnyedén szelve a lépcsőket futottam felfelé…


2013. május 18., szombat

Áramütés

Bújtatott módon, fejjel előrefelé toltam be magam a műtőbe. Eleinte voltak még bennem kétségek azzal kapcsolatban, hogy ez valóban egy jó ötlet-e, de ahogy a csinos ápolónő rám kacsintott, már tudtam, hogy minden remekül alakul, és nem lehet gond... Persze, kivéve, ha nem sikerül a műtét. De hát erre alig hangyányi esély van, hiszen egy agyátültetés manapság már rutinfeladat minden kezdő medikusnak.

Említettem is ez irányú félelmeimet fogorvos barátomnak, aki a következő módon válaszolt:

- Gerikém! Az agyátültetés mára már annyira rutinfeladat, hogy még nekünk is meg kellett csinálnunk kétszer-háromszor évente.
- Komolyan? Öregem, nagyon köszönöm, mert azért baromira aggódtam emiatt!
- Ugyan, drága barátom, teljesen fölösleges.... Igaz, mi nem embereken csináltuk, hanem hörcsögökön és aranyhalakon, de hát oda se neki, nem nagy a biológiai különbség...

Szóval ezek után a nyugtató gondolatok és szavak után vonultam a kés alá. Mosolygós mogyoróbarna hajú nővérke, szikék, néhány liter bónusz vér és egy kettéharapott almacsuka belei voltak tanúi az állítólagos rutinműtétemnek. Nem tököltek sokat. A fehér műtősruhát viselő fődoki felemelt két diódát, és odalépett az ágyamhoz.

- Most pedig hunyja le egy kicsit a szemét, és amikor újra kinyitja, már nem lesz semmi gondja - mosolygott, és a defibrillátorral kiütött... de hogy miért???


Most így, túl a sokadik hónapon meg kell állapítanom, hogy remekül sikerült a műtét. Nincs olyan kérdés, amelyre három másodperc alatt ne tudnám a választ, igaz öt másodperccel később el is felejtem azt, mert jobb híján sajnos csak egy Elemér nevű sáskában sikerült az enyémmel közel azonos DNS-láncot találni, így az ő agyát kaptam meg. Ám oda se neki, azóta legalább nagyokat ugrálok, sokat röhögök fura ciripelő módon, és állandóan hosszú, vékony, zöld dolgokon lógok, mint a városi betonpóznák!

2013. május 16., csütörtök

Mackósok

- Nem tudom, hogy mit csináljak, és ez szar is pont most szorul be. Elképesztő. Nem hiszem el, hogy ekkora pechünk van.
- Nyugi! Szerintem még meg lehet oldani, csak egy kis türelem kell hozzá.
- Türelem? Türelem? Azt mondod, hogy türelem kell hozzá? Hát ez most komoly? Épp itt vagyunk, nyakig a szarban, bármelyik pillanatban ránk nyithatnak, és te csak annyit tudsz mondani, hogy türelem? Neked pszichiáternek kellett volna menned, nem pedig betörőnek. Vágod?
- Vágom. De nem értem, miért vagy ennyire feszült. Összesen egy zár van hátra, és megvan a széf!
- Értem én, csak ez az egy zár olyan k… va bonyolult, mint az előző hét együttvéve. Nem is beszélve arról, hogy nincs második dobás. Ha nem megy elsőre, a kioldórendszer beindítja az automatikus riasztást, és ….
- Nyugi, tudom! Együtt néztük át a terveket. Próbálj meg egy kicsit lazítani, és vegyél pár mély levegőt. Így ni! Látod? Kifúj, belélegez, kifúj és újra belélegez.
- Huh. Te, ez segít!
- Örülök. A jógatanárom mutatta két hete.
- Te jársz jógázni?
- Igen, persze. Miért kérdezed?
- Hát, csak mert nem vagy az a jógás alkat.
- Ezzel mire célzol? Mi?
- Hát csak arra, hogy nem vagy az a jógás alkat…
- Azt mondod, hogy kövér vagyok? Azért baszogatsz? Mi?
- Nem! Dehogyis, te úristen, milyen egy hisztis kis hülye vagy! Mint egy lány.
- Ne nevezz lánynak! Hallod? Ezt azonnal vond vissza! Hallod!
- Jól van na, nem kell így kiakadni, csak tényleg durván meglepő, hogy a nagy Big Boby G, aki szinte eggyé nőtt a koksszal, és van vagy két méter magas és 150 kiló, jógázik!
- Mindenki megváltozhat…
- Ja, minden… ki… Hm… azt hiszem, megvan.

Bob Terrence elégedett mosollyal az arcán hajolt előre, és óvatos mozdulattal befejezte az eddigi munkáját. A széf pedig halk kattanással kinyílt, és mind a két hivatásos mackós lefagyott…

- Te jó isten, látod ezt, Terrence?
- Basszus, ezt nem gondoltam volna!

2013. április 27., szombat

Bátortalan

James Welsh egy bátortalan kísérletet tett. Megpróbálta egyedül megszállni a Holdat. Igazság szerint ez a lépése annyira elkeseredett és csendes volt, hogy még csak a média sem írt vagy közvetített róla. Pedig Welsh teljesen komolyan gondolta. Mindent alaposan megtervezett és elő is készített. Csinált egy baromi nagy rakétát, épített hozzá kilövőállomást is, és még a visszaútra is elég felszerelésről is gondoskodott. Egy valamit viszont elrontott, nem volt elég eltökélt.

2011.11.11-én már minden készen állt a nagy kalandra. Háza körül szomszédjai, Mei néni, az öreg sütigyáros özvegye és még vagy három tucatnyi utcagyerek volt szemtanúja a hatalmas eseménynek. Alig reggelizett valamit az izgalomtól, és szinte remegő térdekkel lépett ki a harmadik emeleti lakása teraszára, ahol az égkékre festett Marika nevű hajója kilövésre készen feszített. Belebújt az antioxidánsokból összerakott, házi készítésű, vákuumfólia ruhájába, felvette a sisakot és a „tömeg” elé lépett.

- Tisztelt egybegyűltek! Kedves gyerekek! A mai napon csodálatos eseménynek lehetünk szem- és fültanúi. Én, James Welsh, a Winterburg utca 27. szám alatti lakos a mai nappal megindulok, hogy megszálljam a Holdat. A csodás égitestet, amely oly elárvultan néz ránk minden éjjelen, mintha csak könyörögne, hogy valaki végre magáévá tegye. Teszem mindezt nem pusztán önzésből vagy nagyravágyásból, de azért, mert elhatároztam, hogy olyan, hogy lehetetlen, nincs, és mint ahogy maguk is láthatják, a semmiből is képessé tudunk válni arra, hogy a leglehetetlenebb célokat is elérjük.

Ezzel odasétált a rakétához, felmászott az oldalához támasztott festőállványra, és onnan helyezkedett el az ülésben. Bekapcsolta a rendszereket, minden felzümmögött, és a filmekben látott módon ellenőrizte az összes műszerét a gépnek. Végül úgy érezte, hogy minden rendben, és begyújtotta a rakétát... Az azonban nem akart elindulni... Vagy jobban mondva James meggondolta magát. Az utolsó pillanatban elfogta a kétség. Felmerültek benne olyan kérdések, amelyekre nem igazán találta a választ. Például, hogy miért is akarja elfoglalni a Holdat. Hogy mi lesz a barátaival a Földön. Meg, hogy meg kell írnia a leckéjét.... és ilyenek. Egy másodpercig hezitált, aztán megrántva vállát kipattant a gépből, és a tömeg elé lépett.


- Minek mennék én a Holdra, ha egyszer minden, ami fontos, megvan itt is, a Földön?


2013. április 24., szerda

Te vagy az író!

A héten nem mindennapi bókot kaptam. A párom, aki nálam régebb óta, többet, pontosabban és hivatásszerűen ír, egy édes, szextől és bortól terhes pillanatban az alábbit mondta:

- Ennek a végét találd ki, hiszen te vagy az író!



Wow!!!! Ennél komolyabb és szebb, illetve kedvesebb bókot már rég nem kaptam, mert hogy is lehetnék én az író egy tündér mellett, aki mindennap ezzel foglalkozik, és jobb is, több is, ügyesebb is. De ő tényleg komolyan gondolta, és minden mámoros pillanat ellenére nekem nagyon jól esett, és komolyan is vettem. Nagyon köszönöm, drágaságom, mert tőled hallva ilyet még inkább elhiszem, hogy van értelme annak, hogy időnként nekiesek a billentyűzetnek, teleszórva értelmetlen, fura mesékkel a hálózatot, amelybe mind belegabalyodva keressük a tutit. Nem is hezitálok vagy lustálkodom hát tovább, nekiesek életem első nagy könyvének. Az elsőnek a hét BESTSELLERből, amelyeket megírni tervezek. Az elsőnek, melynek címe már megvan: a Bestseller! :D

2013. április 21., vasárnap

Rávetemedés


Az Írás kényszerként lépett fel velem szemben a minap. Egy életlen kést ragadott a kezébe, és fenyegetően a szemem elé emelte.

- Gergely! Írnod kell!
- Különben?
- Különben ezzel az életlen késsel vágom ki az értetlen részét az agyadnak.
- Oh, valóban? Ez nagyon hízelgő. És melyik része is lenne ez pontosan az agyamnak?
- Az eleje.

Elég határozott volt az Írás, így nem volt sem merszem, sem kedvem visszakérdezni, hogy ezt miből is gondolja, hiszen ennyi erővel akár a vége is lehetne. De ő eltökélt volt. Nem hezitált volna, és akár egyetlen rosszul elejtett szavam hatására is azonnal támadott volna. Persze nem úgy, ahogyan ő gondolta, hanem a maga sajátos módján. Úgy tudtam volna elképzelni, hogy rám ugrik, és addig csiklandoz, amíg kötélnek állva írni nem kezdek.

Szerencsére erre soha nem került sor. Elkezdtem írni, ő pedig lassan a helyére tette az életlen kést, és még csak köszönésre sem méltatva távozott. Különös egy alak. Időnként elgondolkodom rajta, hogy ez mind valóban megtörtént-e, vagy csak az elmém tréfált meg. Talán ez is, talán az is; a lényeg, hogy panasz már kevésbé érhet, hiszen mint ahogy te magad is olvasod, írok. :)

Pillanat


Szokatlan láncolatok egész sora. Egy szerkezet, amely kivédhetetlenül sodródik vagy szerveződik. Ezrek és ezrek vannak, amik egymásba hajolva vagy épp egymásra haragudva igyekeznek olyanná válni, amilyennek lenniük kell. Egyszerűnek.

Vannak, amik kékek, mások szürkék, megint mások feketék vagy épp sötétek. A legtöbb viszont aranyos, illetve színtelen sárga. Villódzó, szépségbe mártott, irizálóan kedves. Vasárnap van, és elveszek a pillanatokban. Egyiket követi a másik, és még alig mosakodtam le a tegnap esti sörbe rántott, baráti zöldet, máris nyakamon a következő: a másnaposságra jellemző, szellemes lila. Telve némi arrogánsan, ráncosan kacér naranccsal és eltökéltséggel, hogy haza kell érnem, hogy fürödjek. Így vált minden fehérre, és ahogy az arcomon csorog a víz... édes Istenem, de nagyon szép is az élet. Vasárnap van! Csodás, nap barnította, egyszerű vasárnap. Meleg van, és kint jönnek-mennek a népek. Én tiszta vagyok és jó szagú. Egy pillanat alatt lent vagyok újra a városban, és látom, hogy minden szikrázik a bűbájtól és a boldogságtól. Nincs több hó, nincs több hideg, csak a pillanat, és szépségem, annyi gyönyörű lány, annyi helyes fiú, és már itt is vagyok az öreg hölgyem ajtajában. A pillanat, amely rám ragadt, még tegnapi; holmik, koszok, sörös dobozok és temérdek sok rendbe rakni való. Végül a nyugalom. A tény, ami akkor köszön, amikor végre minden a helyén, kassza leszámolva, reggeli tálalva. Csend. Édes, reményteli, kedves csend és egy pillanatnyi SMS, mely egy gepárdszépségű lányt biztat, hogy hajrá.

Barátok jönnek, nevetünk, bolondot csinálva magunkból, és élvezve a pillanatot, hogy szünet van, süt a nap és élünk. Izgatottság van és játék, játék a szavakkal, játék a figurákkal és játék az élettel. Aztán megjössz, te drága gepárd, és mosolyogva, felkapva ismét mienk a pillanat. Csókkal keverjük el a lapokat, és meséléssel töltjük fel a lelkünk; remek egy nap, mondhatom.... 

2013. április 20., szombat

Veszettség

Veszettség, finomság, édesség. Mind egykutya. Talán egy kis buksi. Szőrös, kicsi, sárga bunda, amely csak arra vár, hogy hazaérjek. De lehet, hogy valójában egy másfél méteres szobajeti. Az a fajta, amelyik heti két locsolással nagyszerűen elvan, és soha nem kérdez vissza, amikor enni adok neki. Nem is igazán tudom eldönteni. Amit viszont tudok... péntek van, voltak dolgok, amiket ma megnéztem, voltak dolgok, amiket ma elmeséltem, voltak dolgok, amikre gondoltam, és voltak gondolatok... szóval voltak gondolatok, amiket leírva sem tudok elfogadni. Elvesztegetni a tehetséget olyan áldás, amelyet csak a bolondok engedhetnek meg maguknak. Tehetségről beszélni ott, ahol híja van a szorgalomnak olyan leves, nos, olyan, amelynek híg a leve, így maradok az eredeti témámnál.
Hazaérve a szobajetim édesen nyaldosta a lábam és kérdezte:

- Mi volt ma a munkában?

- Semmi...

2013. április 10., szerda

Vallomás

- Febrio?
- Igen?
- Hol vagyunk most éppen?
- A Velencei lagúnában uram.
- És mióta vagyunk itt?
- Vagy egy hete, uram. Azóta, hogy kitalálta, hogy megkeressük a hölgyet!
- Ah, értem. De nem találjuk sehol, ugye Febrio?
- Nem, sajnos, uram; úgy néz ki, hogy nincs itt.
- Milyen kár...

Buster

        Hé, Buster! Gyere ide!

Lock nem akart sokat vacakolni, még annál kevesebbet lelkizni. Annyit akart csak, hogy Buster meghallja, hogy hívja, és azonnal menjen oda hozzá.

Már kezdett fáradni a karja, és nagyon nehezen tudta tartani, úgyhogy tényleg nagyon akarta, hogy Buster siessen, és menjen neki segíteni. A kölyök viszont vagy nem hallotta, vagy leszarta, hogy mit szeretne Lock.

        HÉ!!! Buster, gyere már ide! Nem hiszem el ezt a kölyköt.

Remegett a keze, ahogy tartotta, de nem volt semmi, ahova letámaszthatta volna. Bármennyire is szerette volna végre elengedni, nem tudta. Az izmai már kezdtek hasogatni, de Buster csak nem került elő.

        Ezt nem hiszem el – sziszegte a fogai között – KÖLYÖK, ha nem kerülsz elő, esküszöm, hogy…
        Nyugi, Lock, itt vagyok.

Lock kis híján a lábára ejtette, annyira meglepődött, hogy maga mellől hallja a srác hangját.

        Végre, kölyök, már azt hittem, hogy itt hagysz.
        Soha nem tennék olyat. Mi kéne?
        Hogy mi kéne? Szerinted?

Annyira egyértelmű volt a helyzet, hogy csak egy elmeroggyant tett volna fel ilyen kérdést, meg ezek szerint Buster.

        Na, gyere és segíts! Fogd meg a másik végét, és emeljük meg.
        Bocs, de nincs hozzá semmi kedvem.
        Hogy mi?
        Mondom, Lock! Nincs hozzá semmi kedvem. Jobban mondva még lehet, hogy lenne kedvem, de most… nem tudom, most inkább nem segítek.
        Te most csak szívatsz, ugye?
        Nem.

Buster teljesen elképedt, és döbbenetében fáradt karjai elengedtek, a Föld pedig recsegve leesett!





2013. április 9., kedd

Nyughass


Nyughass egy apró, csecsemőnek is beillő, kellemetlen szőrős lény. Alapból nem lenne vele semmi gond, ha nem nyálazná rendre össze a fogasokat; nem harapdálná rendszeresen a bal bokám, és nem nézne rám olyan szemekkel, mintha én lennék maga a Mikulás. Szóval, Nyughass egy kissé nehezen elviselhető izé, de van benne valami nagyon jó. Alapból nem csinál mást, mint engem bosszant, nyáladzik, és a szekrénybe bújva, csendesen büfizik. Na, ez is valami. Alapból egyébként helyes kis kurta, combos szőrgolyó, amely, ha eldobok neki bármit, de tényleg bármit… nos, semmit nem hozz vissza, de legalább messzire rohan. Imádom. És időnként Buksinak csúfolom, mert két szottyadt lábacskáján kívül egyetlen hatalmas szőrős fejből és egy baromi nagy fekete gomborrból áll. Ajánlom mindenkinek, hogy szerezzen be egyet! Én a sajátomat a puhaizék.malacfej.com oldalon rendeltem, és cuki masnival a fején hozták ki.

2013. április 5., péntek

Számolatlan

Számolatlan, kutatón magam elé lesve várom a vágyam. Nem keseregve, keresve, görnyedten ülve a fékezhetetlen szélén, csak magába vájón, egyszerűen kutatom. Nem lelem, nem is hiszem, hogy lelnem kéne, vagy muszáj volna, hogy felfedjem; de számolatlan keresem, csak keresem reménytelen. Míg egyszer elém nem libben. Kelletlen lelkesen repesve, szívemen ugorva egy nagyot, elém úszik. Nem kérdez, nem is lát, szinte meg sem érez, csak úgy a maga teljességében elém lép, és kérdez.

        Téged hogy hívnak?
        Hogy hogy hívnak? Bocsánat, ne… nem tudom…
        Különös, pedig azt hinném, hogy aki erre jár, az mind tudja, mi a neve.
        Valóban különös, de sajnos nem tudom, hogy mi a nevem.
        Adjak egyet? Szeretnél?
        Fontos ez?
        Nekem igen. Hisz minden, ami van, annak neve is akad…
        Hm… milyen igaz. Jó! Akkor adj nekem egy nevet, de valami szellemes, értelmes, jó nevet.
        Ahogy kívánod. Bár nem tudom, hogy milyen vagy.
        És?
        Azt tudnom kéne, hogy nevet adhassak neked.
        Oh, értem. Akkor, akkor legyek mondjuk pajkos.
        Pajkos? Azt ne, az olyan ostoba szó!
        Jó, rendben, csak hirtelen ez jutott eszembe. Akkor ezt hagyjuk. Legyek inkább mély és sötét.
        Mint a csillagtalan éjszaka? Vagy mint egy üresfejű kidobó?
        Hm… ez megint nem az igazi…
        Nem, bizony, hogy nem.
        Rendben, akkor legyek egyszerűen ilyen.
        Milyen?
        Hát ilyen! Nem látod?
        Igazság szerint nem látom. Látnom kéne?
        Ööö… ami azt illeti, azt hittem, látod.
        De mit?
        Hát, hogy milyen vagyok.
        Nem látom. Kérlek, mutasd meg jobban!
        Hát jó! De ígérd meg, hogy ha meglátod, nem sikítasz és nevet is adsz!
        Ígérem!
Jó! Nagyon jó. Hát leszek, ami vagyok; vagyok, ami leszek; ez vagyok, és ilyen leszek:



Nádszál

Természetes közelséggel figyeltem a kölköt. Olyan lágyan ringott a víz felszínén, mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne. Nem is nagyon akartam megzavarni. Csak figyeltem. Istenem, de nagyon régen is volt, amikor utoljára én is ilyen lazán tudtam csak úgy létezni. Létezni, és a sima, érintetlen felületen ringani. Akkor persze még jóval fiatalabb voltam. Szinte még gyerek…

Most azonban nem rólam van szó, és csak csodálni tudom, hogy még mindig nem süllyedt el. Persze, valójában nem is olyan nagy csoda, mindig is tehetsége volt hozzá, hogy a lehetetlent is könnyedén meglovagolva, olyan merész és csodás dolgokat tegyen, amelyeket mások elhinni sem mernének. Ilyen volt az öcsém.

Talán már lenyugvóban volt a nap, amikor lassan a hasára fordult, és rám kacsintott.

        Hé, Tom!
        Mi van? Mit akarsz, te lökött?
        Semmit, csak arra gondoltam, hogy kicsit dumálhatnánk.
        Miről?
        Nem is tudom, miről lenne kedved beszélgetni?  Kaján vigyorral az arcán felzavarta a kezével a vizet, közben pedig csak engem nézett. Kis szemét, tudja, hogy kell engem kínozni.
        Mondjuk, beszélgessünk az időjárásról.
        Az időjárásról? – mordult fel – Hát az halálian unalmas téma. Beszéljünk inkább a nőkről!
        A nőkről? Te kis hülye, mit tudsz te a nőkről?
        Én? Nem sokat, de ahogy elnézem a legkedvesebb bátyámat, hát te sem tudsz sokat róluk.
        Dehogy nem tudok! Tudom, hogy bolondok.
        Ez aztán a megállapítás.
        Meg, hogy cserfesek. És azt is tudom, hogy nyughatatlanok. Meg, hogy soha nem tudhatod, hogy mit is akarnak igazán, persze azt ők sem tudják soha igazán.
        Hallod! Te aztán tényleg nagy tudója vagy a témának, bátyus.  Röhögve lefröcskölt, de nem vette a fáradtságot, hogy komolyabban sikerüljön a mutatvány, csak a maga laza, leszarom stílusában tette.
        Hé, ezt hagyd abba!
        Mit? Még el sem kezdtem. Pont annyira nem kezdtem el, mint amennyire te nem értesz a nőkhöz.
        Ezt meg honnan veszed?
        Onnan, hogy ha értenél hozzájuk, akkor legalább két-három bolondulna érted.
        Nagyszerű, már a saját öcsém is számon tartja az életem!
        Dehogy, csak erről valamivel érdekesebb beszélni, mint az időjárásról.
        Szerintem meg nem.
        Hülye vagy!
        Te meg gyerekes.


Ezzel duzzogva elfordultam tőle. Ő pedig továbbra is mosolyogva babrálta a vizet.